ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Velia

Velia - Elea
Archeologické naleziště řeckého města Elea a římského Velia se nachází v Národním parku Cilento e Vallo di Diano, nedaleko města Ascea. Naleziště je zapsáno na seznamu UNESCO.

Historie

Elea byla založena v letech 538 - 535 př. n. l. Fóky (řeckými utečenci z Turecka), jako součást tzv. Magna Graecia (Velké Řecko). V 6. - 5. stol. př. n. l. zde vzkvétala eleátská škola. Elea byla domovem filozofů Parmenidase, Zenona nebo Xenofanese. Roku 273 př. n. l. se město připojilo k Římu pod jménem Velia, jako součást starověkého regionu Lucania. Ve středověku se zde nacházelo město Castellamare della Bruca.

Archeologický park

Spodní část bývala přístavní čtvrtí 1. Zde se dochovaly části hradeb, brána Porta Marina a mimo jiné také lázně ze 4.-3. století př. n. l. Odtud vede antická cesta do kopce, až k druhé bráně, Porta Rosa 2 ze 4. stol. př. n. l. Ta se zachovala v poměrně dobrém stavu. Nejstarší část Akropolis 3 najdeme na kopci. Zde se dochoval amfiteátr. Ve 13. století na tomto místě postavili Normané strážní věž - přístupná asi do poloviny.

Vstupné: 3 €/os, do 25 let 1,50 €/os (2012).

reklama


Hodnocení návštěvníků

50%

9 uživatelů


Doprava

A2 - Battipaglia 65 km
Ascea - FS 2,6 km
Napoli 152 km

Počasí

Moře a pláže

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Velia

1.
Brána je nazývaná Porta Rosa nikoliv Porta Rossa. Tedy není to Červená brána ale Růžová brána. A není to brána ale viadukt, stavba předchází helénskou kolonizaci apeninského poloostrova.
Domitilla | 21.10.2017
2.
Děkujeme za upozornění.
Italie-pruvodce.cz | 26.10.2017
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář