Venezia (Benátky)

Zobrazit mapu

Benátky (Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderské moře, umístěné mezi lagunami. Ve městě žije více něž 271 000 obyvatel.

Historie

Město Benátky vzniklo v roce 810 na ostovech Rivoalto uprostřed laguny. Obyvatelé Malamocca, v té době důležitého centra, se tak rozhodli po trvalých nájezdech nepřátel. Po rozpadu Západořímské říše se stalo centrem středomoří, hlavně díky obchodu s orientem. Brzy vznikla Nejjasnější benátská republika (Serenissima Repubblica di Venezia), která vydržela až do 18. století. Hlavou státu byl Dože, který obýval Dožecí palác. Nejvyšší slávy se Benátkám dostalo v 11. až 15. století, k Benátské republice byla tehdy připojena Istrie a Dalmácie (dnes Chorvatsko), později oblast až k Alpám. Republika oficiálně skončila až tažením Napoleona Bonaparta 14. května 1797 a stala se územím Habsburků. V období 1848 - 1849 ještě krátce vznikl samostatný celek, který měl navázat na tradici Benátské republiky. V dalších letech připadá město opět Rakousku - Uhersku ale brzy (1866) je připojeno k nové, sjednocené Garibaldiho Itálii. Roku 1987 byly Benátky zapsány na seznam UNESCO.

Architektura

V souvislosti s obchodováním s východními zeměmi se vyvinul orientální sloh nazývaný jako benátská gotika. Jedná se o kombinaci byzantské (kopule), islámské (minarety) a gotické (lomený oblouk, rozety) architektury. Novější stavby jsou potom postaveny ve slohu renesančním a barokním, ovšem ovlivněny staršími stavbami. Významným architektem byl Andrea Paladio (16. stol.). Domy jsou postaveny na četných ostrůvcích a stovkách dubových kůlů, zaražených do laguny. Hlavní „ulicí“ je Canal Grande ve tvaru písmene S, okolo něj najdeme řadu paláců ale pouze dva mosty. V celém městě je 15 000 domů, 400 mostů a asi 100 kanálů.

Náměstí sv. Marka

1 (Piazza San Marco) - Hlavní benátské náměstí dříve bylo pouze volné náměstí před bazilikou. Na baziliku sv. Marka (Basilica di San Marco) přímo navazuje Dožecí palác (Palazzo Ducale), jehož podoba je ze 14. století. Naproti najdeme zvonici sv. Marka (Campanile di San Marco) - symbol Benátek. V severní části uvidíme orloj s typickým okřídleným lvem.

Bazilika sv. Marka

1 V roce 832 zde byl první kostel zasvěcen sv. Markovi. Roku 1094 byla dokončena stavba nové baziliky, ovšem výzdoba byla postupně přídávána až do 15. století. V interiéru i exteriéru najdeme četné mozaiky. Nad hlavním vstupem jsou umístěni čtyři koně - původně přivezení z Konstatinopole při křížové výpravě, jejich originály jsou k vidění v Museo Marciano. Čtyři lunetové štíty v průčelí pocházejí ze 17. století.

Palazzo Ducale

1 Dožecí palác vznikl počátkem 9. stol. jako obranná pevnost, avšak časem byl postupně přestvěn na reprezentativní palác. Ve 14. století byly dokončeny široké lodgie a mramorové obložení. Uvnitř se nachází zbrojnice, sál Senátu, sál Rady starších, sál Antikolegia, sál Kolegia a další, dále Markova knihovna a apartmá Dožete. Hlavní vchod do paláce nese jméno Porta della Carta. Na východní staně je palác propojen Mostem vzdechů s věznicí.

Paláce na Canal Grande

Kolem Velkého kanálu stojí nejpozoruhodnější paláce města. Ca' da Mosto, jeden z nejstarších paláců (13. stol.) představuje ukázku architektury byzantsko - benátské. Dalšími významnými stavbami jsou paláce Ca' Pesaro, Ca' d'Oro, Ca' Rezzonico, Dario, Contarini Fasan a jiné. Nejzajímavější most přes Canal Grande je Ponte Rialto 2 , na kterém najdeme obchody.

Kostely a baziliky

V Benátkách se nacházejí desítky kostelů, každý z nich nabízí unikátní uměleckou výzdobu, avšak návštěva všech kostelů je zbytečná. Raději navštivte ty známější, jako: Santa Maria della Salute 3 , Frari 4 , San Giovanni e Paolo 5 a samozřejmě baziliku sv. Marka 1.

reklama


Hodnocení návštěvníků

88%

115 uživatelů


Doprava

A57 - Venezia 10 km
Venezia S. Lucia - FS
Mezinárodní přeprava
Venezia 13 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Ponte di Rialto,
úterý až sobota 8:00 - 14:00
Tržnice
Isola Nuova del Tronchetto,
7:00 - 19:00 denně,
mimo neděli
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Navštivte v okolí

Fotogalerie

Venezia (Benátky)Venezia (Benátky)Venezia (Benátky)
Zobrazit fotogalerii »

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Venezia (Benátky)

1.
Benátské památky jsou naprosto úžasné a stojí za podívanou na vlastní oči.
Šádkovi | 3.8.2013
2.
Již jsem jednou v rámci dovolené navštívila Benátky a tento rok se jedu opět podívat do Benátek ale na karneval. Myslím, že bude se na co koukat.
A.Mžyková | 9.1.2014
3.
Dobrý den, ano Benátky jsou úžasné, ale chování místních podnikatelů a vůbec služeb jako takových nestojí za nic. Na proslulou gastronomii zapomeňte a hlavně si dejte pozor na lístky do vodních autobusů, platí pouze 60minut.Pokuty jsou dost velké. Taky nemůžu pochopit jejich coperto. To je platba za příbor a ubrousek, pokud si dáte celou láhev vína , tak zaplatíte ještě za skleničku. Ano to je realita , která mě upřímně naštvala , protože Itálii miluji , ale nevím zda bych tam jela znovu. Motlová
Motlová | 8.4.2015
4.
V Benátkách jsme byli letos v létě a úplně mě očarovaly. Památky, vodní kanály jsou nádherné, nemohla jsem se vynadívat. Doporučuji podrobnou mapu, my měli cestovního průvodce s mapou a ta byla nedostačující. Chodili jsme pěšky, protože pro rodinu vodní bus vyšel zbytečně draho. V krámcích mi nepřišly ceny nijak závratné, ale v restauracích nápoje, tak to byl mazec. Parkovali jsme za mostem u přístavu v parkovacím domě (21 eur na den) a na Piazza de Roma jsme popojeli dvě zastávky vláčkem (1,50 euro - je to něco jako lanovka bez řidiče). Určitě bych se tam ráda ještě jednou podívala, ta atmosféra je super.
Eva | 3.9.2015
5.
!!! Příspěvky týkající se dopravy a ubytování byly přesunuty do diskuse.
Italie-pruvodce.cz | 8.3.2016
6.
Benátky jsou docela hodně pod kamerovým systémem, takže lze vidět spoustu památek online https://www.webkameryzive.cz/evropa/italie/benatky . Každopádně mě očarovali natolik, že jsem minulý rok projel a dnes se tam zastavím také, jedeme do Calabrie a je to při cestě.
Mark | 10.6.2016
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář