Abruzzo (Abruzzy)

Středoitalským regionem Abruzzo prochází nejvyšší část apeninského pohoří. Nejvyšší vrchol, se svými 2914 metry, tvoří Gran Sasso d’Italia. Krajina je především hornatá, směrem k východu postupně kopcovitá. Kolem pobřeží Jaderského moře se rozprostítá úzká rovina. Nejúrodnější částí regionu je údolí Val Vibrata na severu. Na území regionu Abruzzo najdeme tři národní parky - Parco Nazionale d’Abruzzo Lazio e Molise (pouze část Abruzzo), Parco Nazionale della Maiella a Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga.

Na téměř 140 kilometrů dlouhém pobřeží u Jaderského moře leží řada oblíbených letovisek, celá riviéra se pak nazývá Riviera Abruzzese. Kolem širokých písčitých pláží se táhnou dlouhé palmové promenády. V okolí měst Ortona a Vasto se pláže mění na menší zálivy s pískem či oblázky mezi skalnatým pobřežím.

Hlavní město L’Aquila leží ve vnitrozemí, v blízkosti Národního parku Gran Sasso. Významné historické a umělecké město se jen pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2009. Neméně půvabnými městy jsou Teramo nebo Chieti. Pescara mnoho památek nenabízí, je však moderní město s velkým turistickým přístavem. Města přímo na pobřeží byla většinou vybudována jako přímořská letoviska a nenabízejí žádné historické památky. Výjimku tvoří Vasto, Ortona nebo Giulianova. Ještě musíme zmínit dvě významná místa, která stojí za návšetěvu. Jedním z nich je menší historické městečko s katedrálou - Atri, ležící v blízkosti letovisek Pineto a Silvi Marina. Další je Sulmona, která se nachází ve vnitrozemí, ve stínu pohoří Maiella.


Místní produkty, kuchyně, vína ↓
 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Příroda Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

Abruzzo bylo vždy regionem pastevců, což se odráží i v regionální gastronomii. Oblíbené je pečené jehněčí maso - Pecorino arrosto, klobásy, salámy a sýr Pecorino. Do pokrmů se často přidává pálivá paprika, typické jsou Spaghetti alla chitarra s jehněčím ragú. Na pobřeží se připravuje rybí polévka - Brodetto di pesce all´abruzzese. Region je významným nalezištěm lanýžů a šafránu.

Mezi typická vína regionu patří Montepulciano d’Abruzzo, Rebbiano d’Abruzzo nebo Controguerra.

reklama

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

L’Aquila
Praha:1389 km
Brno:1293 km
Bratislava:1232 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 323 077
Rozloha:
10 832 km2
Hustota osídlení:
122 ob./km2
Hl. město:
L’Aquila
Počet provincií:
4
Počet obcí:
305

Provincie v regionu

  • L’Aquila (AQ)
  • Chieti (CH)
  • Pescara (PE)
  • Teramo (TE)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama