ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Abruzzo (Abruzzy)

Středoitalským regionem Abruzzo prochází nejvyšší část apeninského pohoří. Nejvyšší vrchol, se svými 2914 metry, tvoří Gran Sasso d’Italia. Krajina je především hornatá, směrem k východu postupně kopcovitá. Kolem pobřeží Jaderského moře se rozprostítá úzká rovina. Nejúrodnější částí regionu je údolí Val Vibrata na severu. Na území regionu Abruzzo najdeme tři národní parky - Parco Nazionale d’Abruzzo Lazio e Molise (pouze část Abruzzo), Parco Nazionale della Maiella a Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga.

Na téměř 140 kilometrů dlouhém pobřeží u Jaderského moře leží řada oblíbených letovisek, celá riviéra se pak nazývá Riviera Abruzzese. Kolem širokých písčitých pláží se táhnou dlouhé palmové promenády. V okolí měst Ortona a Vasto se pláže mění na menší zálivy s pískem či oblázky mezi skalnatým pobřežím.

Hlavní město L’Aquila leží ve vnitrozemí, v blízkosti Národního parku Gran Sasso. Významné historické a umělecké město se jen pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2009. Neméně půvabnými městy jsou Teramo nebo Chieti. Pescara mnoho památek nenabízí, je však moderní město s velkým turistickým přístavem. Města přímo na pobřeží byla většinou vybudována jako přímořská letoviska a nenabízejí žádné historické památky. Výjimku tvoří Vasto, Ortona nebo Giulianova. Ještě musíme zmínit dvě významná místa, která stojí za návšetěvu. Jedním z nich je menší historické městečko s katedrálou - Atri, ležící v blízkosti letovisek Pineto a Silvi Marina. Další je Sulmona, která se nachází ve vnitrozemí, ve stínu pohoří Maiella.


Místní produkty, kuchyně, vína ↓
 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Příroda Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

Abruzzo bylo vždy regionem pastevců, což se odráží i v regionální gastronomii. Oblíbené je pečené jehněčí maso - Pecorino arrosto, klobásy, salámy a sýr Pecorino. Do pokrmů se často přidává pálivá paprika, typické jsou Spaghetti alla chitarra s jehněčím ragú. Na pobřeží se připravuje rybí polévka - Brodetto di pesce all´abruzzese. Region je významným nalezištěm lanýžů a šafránu.

Mezi typická vína regionu patří Montepulciano d’Abruzzo, Rebbiano d’Abruzzo nebo Controguerra.

reklama
Mapa regionu

Orientační vzdálenosti

L’Aquila
Praha:1389 km
Brno:1293 km
Bratislava:1232 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 323 077
Rozloha:
10 832 km2
Hustota osídlení:
122 ob./km2
Hl. město:
L’Aquila
Počet provincií:
4
Počet obcí:
305

Provincie v regionu

  • L’Aquila (AQ)
  • Chieti (CH)
  • Pescara (PE)
  • Teramo (TE)

Okolní regiony

reklama

Další informace

reklama