Calabria (Kalábrie)

Kalábrie tvoří špičku pomyslné "italské boty". Má dvě naprosto odlišná pobřeží. Zatímco na západě najdeme pláže s bílým pískem a průzračným Tyrhénským mořem, východní pobřeží u Jónského moře je spíše kamenité s přírodní vegetací. Oblast je převážně hornatá s nížinami kolem pobřeží. Kalábrijské apeniny na severu regionu, v Národní parku Pollino, dosahují výšky přes 2 000 metrů.

Hlavním městem Kalábrie je Catanzaro. Jeho centrum se vypíná na vyvýšeném místě nad zálivem Golfo di Squillace. Reggio Calabria ležící v jihozápadním cípu u Messinské úžiny, tvoří hlavní přístup z pevniny na Sicílii. Donedávna hlavní město regionu má malé historické centrum u Aragonského hradu, další čtvrti jsou modernější, bez zvláštního významu. Crotone je nejvýznamnějším přístavním městem Kalábrie u Jónského moře. Má zachovalé centrum se středověkým hradem, stejně jako Cosenza. Ta leží ve vnitrozemí, blíže druhému pobřeží.

Region nabízí velké množství památek, kláštery, hrady, archeologická naleziště ale také přírodní úkazy. Nacházejí se zde tři Národní parky - Sila, Pollino a Aspromonte. Nejkrásnější pobřeží najdeme v západní části, u Tyrhénskoho moře. V zálivu Policastro začíná tzv. Riviera dei Cedri. Zde najdeme například letoviska Praia a Mare nebo Scalea. Velice oblíbené jsou Tropea a Capo Vaticano v provincii Vibo Valentia, na poloostrově mezi zálivy Golfo di Sant’Eufemia a Golfo di Gioa.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Přímořská letoviska

Místní produkty, kuchyně, vína

Kalábrie je hlavně zemědělskou oblastí. Pěstují se zde olivy, víno, rajčata, ostré papričky (Peperoncino) a v okolí Tropee červená cibule. Své místo má i pěstování citrusů.

Lokální kuchyně se často skládá z domácích těstovin s rajčatovou omáčkou, jehněčího a uzeného masa, plněných lilků, nakládané zeleniny a na pobřeží také z ryb. Vyrábí se zde sýry Provolone, Caciocavallo, Scamorza nebo Ricotta.

Vína jako Cirò di Calabria, Greco di Gerace, Greco Rosso di Montegrande nebo Balbino d´Altomonte jsou pro Kalábrii typická.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Catanzaro
Praha:1884 km
Brno:1808 km
Bratislava:1747 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 972 149
Rozloha:
15 222 km2
Hustota osídlení:
130 ob./km2
Hl. město:
Catanzaro
Počet provincií:
5
Počet obcí:
409

Provincie v regionu

  • Catanzaro (CZ)
  • Cosenza (CS)
  • Crotone (KR)
  • Reggio Calabria (RC)
  • Vibo Valentia (VV)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama