Campania (Kampánie)

Region Kampánie leží v jihozápadní Itálii, mezi pobřežím Tyrhénského moře a pásem Apenin. Oblast je poměrně hornatá, na severu a na jihovýchod od Salerna je rovina. Region byl ve starověku osídlen Etrusky, Řeky (tzv. Magna Graecia) a později Římany, jak dokazují četné vykopávky. Slávu někdejšího Neapolského království dokládají paláce starých měst.

Hlavním městem Kampánie je Napoli (Neapol), třetí největší italské město. Celý Neapolský záliv je velice hustě osídlen. V blízkosti se vypíná majestátní činná sopka Vesuv a nedaleko tragicky proslulá, avšak velmi zachovalá, starověká města Pompei (Pompeje) a Ercolano (Herkulaneum). V Neapolském zálivu najdeme nádherné ostrovy - Ischia se svými termálními prameny, Procida a trochu jižněji nejluxusnější z nich, Capri. Právě k němu vybíhá hornatý Sorrentský poloostrov. Na severní straně, směrem k Neapoli, leží mezi citronovými háji město Sorrento. Na jihovýchod navazuje slavné pobřeží Amalfi s nádhernými výhledy. Pobřežní silnice spojuje městečka na pobřeží - Positano, Amalfi až do Salerna. Odbočit se vyplatí do klidného městečka Ravello a vychutnat si výhled na pobřeží.

Severně od Neapole se nachází město Caserta, kde byl postaven bourbonský královský palác s 1200 místnostmi, po vzoru francouzských Versailles, i se zahradami. Města Avellino a Benevento nejsou turisty tolik navštěvována, přestože mají také historická centra a řadu památek. Salerno má dlouhou palmovou promenádu kolem pobřeží Salernského zálivu a poměrně rozsáhlé centrum. Významná je románská katedrála. Asi padesát kilometrů jižně najdeme tři velice zachovalé chrámy ze 6. století př. n. l. v archeologickém parku Paestum.  Dále na jih začíná hornatý národní park Parco Nazionale del Cilento e Vallo di Diano. Na jeho území, při pobřeží se nacházejí vykopávky Elea-Velia, města s řeckým a římským osídlením.

Pláže jsou především písčité, občas přerušené útesy. Na severu se nacházejí letoviska mezi Formia a Torregaveta. V jižní části pak od Salerna přes Paestum po Agropoli. Dále jsou menší letoviska s menšími plážemi, již v Nár. parku Cilento e Vallo di Diano, jako Santa Maria di Castellabate, Marina di Casalvellino, Ascea, Pisciotta, Palinuro a Marina di Camerota.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Ostrovy Přímořská letoviska

Místní produkty, kuchyně, vína

Typickým a nezaměnitelným sýrem je Mozzarella di Bufala z buvolího mléka. Místní mlékárny - Caseificio - z něj vyrábějí také jiné sýry, máslo, jogurty nebo zmrzlinu. V pobřežních rovinách se pěstují rajčata, nejčastěji odrůda San Marzano. Chráněnými výrobky jsou citrony ze Sorrenta a Amalfi (Limone di Sorrento a Limone di Costa d´Amalfi). Výrobci produkují také olivový olej nebo bílé fíky z Cilenta (Fichi biachi del Cilento).

Místní gastronomie je velmi ovlivněna lokálními produkty. V Neapoli vznikla dnešní podoba Pizzy, základní druhy jsou Marinara a Margherita s typickou jemnou buvolí Mozzarellou. Také Caprese pochází z Kampánie, Mozzarella di Bufala podávaná s rajčaty San Marzano, bazalkou a Extra Vergine olivovým olejem.

Mezi víny dominují ta pěstovaná na svazích Vesuvu - Vesuvio, Lacryma Christi del Vesuvio. Za ochutnání stojí Greco di Tuffo, Cilento a další.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Napoli
Praha:1498 km
Brno:1422 km
Bratislava:1361 km

Statistika

Počet obyvatel:
5 851 433
Rozloha:
13 670 km2
Hustota osídlení:
428 ob./km2
Hl. město:
Napoli
(Neapol)
Počet provincií:
5
Počet obcí:
550

Provincie v regionu

  • Avellino (AV)
  • Benevento (BV)
  • Caserta (CE)
  • Napoli (NA)
  • Salerno (SA)
reklama

Kam dál?

reklama