Emilia-Romagna

Region Emilia-Romagna se rozkládá převážně v Pádské nížině a odděluje hornatý sever od teplého jihu. Na východě prochází až k Jaderskému moři, kde se nacházejí oblíbená přímořská letoviska. Jak již název napovídá, vznikl spojením oblastí Emilia - západně od Bologni a Romagna - východně. Celým regionem, podél jižní hranice, procházejí Apeniny. Emilia-Romagna je významná také z hlediska gastronomie.

Téměř celým regionem, z Rimini do Piacenza, procházela ve starověku římská cesta Via Aemilia. Vybudována byla v roce 187 př. n. l. Přibližně uprostřed leží hlavní město regionu - Bologna. Pro rozsáhlé středověké centrum jsou typické cihlové domy, věže a střechy z červených tašek. Nachází se zde také nejstarší univerzita na světě - už od roku 1088. Neméně zajímavá jsou i další města - Ferrara TIP, Ravenna TIP, Forlì či Piacenza. V okolí měst Parma a Reggio nell´Emilia vzniká už po staletí Parmská šunka nebo sýry Parmiggiano Reggiano a Grana Padano. V nedalekém městě Modena se zase vyrábí balzamikový ocet. Jen několik kilometrů na jih najdeme další významné místo - Maranello. To proslavil rodák z Modeny Enzo Ferrari, který si město vybral pro sídlo automobilky Ferrari.

Severní hranici mezi Lombardií a Benátskem tvoří řeka Pád (italsky Po). Ústí do Jaderského moře a tvoří rozsáhlou deltu (Delta del Po), kde se daří vodním ptákům. Jižním směrem začíná řetězec oblíbených letovisek. Jako první je skupinka sedmi letovisek Lidi di Comacchio, dále Marina di Ravenna, Cervia, Cesenatico, Bellaria, Viserba, Riccione, Cattolica... A hlavně největší a nejslavnější - Rimini.

 

Místní produkty, kuchyně, vína ↓

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

Okolí měst Imola, Faenza a Forlì je proslulé výrobou keramiky.

V části Romagna je typickým produktem tenká chlebová placka Piadina. Vyrábí se zde také jemný smetanový sýr Squacquerone [skvakerone].

Část Emilia je z hediska potravin významnější. Zastoupeny jsou uzeniny, hlavně z vepřového masa - různé salámy nebo Mortadella. Sušené šunky - Prosciutto crudo di Parma a Prosciutto di Modena. Nejtypičtějším ze sýrů je Parmigiano Reggiano a jemu podobný Grana padano (mimo Emilia-Romagna se vyrábí také v Lombardii a Piemontu). Dále zde najdeme plněné těstoviny, třeba Tortellini. Boloňská omáčka - Ragù Bolognese z vepřového a hovězího masa se v Bologni nazývá pouze Ragù. Je součástí dalšího místního jídla - Lasagne al forno.

Emilia-Romagna je třetím největším producentem vína v Itálii. Výborná vína jsou Lambrusco, Sangiovese di Romagna nebo Trebbiano di Romagna.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Bologna
Praha:941 km
Brno:852 km
Bratislava:791 km

Statistika

Počet obyvatel:
4 448 146
Rozloha:
22 453 km2
Hustota osídlení:
198 ob./km2
Hl. město:
Bologna
Počet provincií:
9
Počet obcí:
340

Provincie v regionu

  • Bologna (BO)
  • Ferrara (FE)
  • Forli-Cesena (FC)
  • Modena (MO)
  • Parma (PR)
  • Piacenza (PC)
  • Ravenna (RA)
  • Reggio nell´Emilia (RE)
  • Rimini (RN)
reklama

Kam dál?

reklama