Friuli-Venezia Giulia (Furlansko-Julské Benátsko)

Pátý nejmenší region se nachází v severovýchodní Itálii, jako jediný hraničí se Slovinskem. Na severu, od Rakouska, je oblast hornatá, leží zde Karnské a Julské alpy, dosahující výšky až 2 800 metrů. K Jaderskému moři na jihu se hory postupně snižují. Pobřeží je podle charakteristiky možné rozděli na dvě části. Zatímco na západě je rovinaté, písčité a s lagunami; východní část, v Terstském zálivu, je hornatá a členitá, místy s oblázkovými plážemi. Za hranici můžeme považovat řeku Isonzo (Soča).

Tato oblast byla osídlena již v římských dobách, což dokládají nálezy ve městě Aquileia, které se později stalo ranně křesťanským centrem. Region byl od středověku součástí Benátské republiky, z čehož vychází současný název. Hlavní město - Trieste (Terst) patřilo dlouhou dobu Rakousku-Uhersku, proto se od ostatních italských měst liší, především v architektuře. Terst si určitě nenechejte ujít, nalezneme zde mnoho významných památek. Na protější straně zálivu stojí zámek Miramare s nádhernými zahradami. Severně od Terstu, přímo na slovinské hranici, najdeme město Gorizia, se středověkým hradem a katedrálou.

Druhé největší město, Udine, má hezké historické centrum, připomínající benátskou architekturu. Stojí však stranou turistů a většina pouze projede kolem po A23. Jen 20 km jižně najdeme město Palmanova, vybudované v 16. století. Zajímavostí je jeho přesný tvar devíticípé hvězdy s nárožními bastiony. V minulosti sloužilo jako pevnost, dnes je zapsáno na seznamu UNESCO. Posledním okresním městem v regionu je Pordenone. V historickém jádru stojí za shlédnutí radnice a románsko-gotická katedrála se zvonicí.

Většina návštěvníků míří do letovisek u Jaderského moře. Vzhledem ke geografické situaci jich není mnoho. Hlavním a největším je Lignano Sabbiadoro, ležící blízko řeky Tagliamento, která tvoří hranici s regionem Veneto. Směrem k východu navazuje rozsáhlá Laguna di Marano, kde letoviska nejsou. Další je až Grado, které se nachází na ostrově  a jsou zde také lázně. Duino leží už v Terstském zálivu a je daleko menší než ostatní jmenované. Blíže k Terstu už v podstatě turistická letoviska nejsou.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Přímořská letoviska

Místní produkty, kuchyně, vína

Město Spilimbergo, v provincii Pordenone, proslulo výrobou mozaiky.

Typickými produkty z gastronomie jsou šunka Prosciutto di San Daniele, klobásy Sauris a Muset. Mezi sýry to jsou Montasio nebo Ricotta. Z jídel jsou oblíbené plněné Ravioli se sýrovou omáčkou, nebo sýrové placky Frico friuliano; v okolí Terstu švestkové noky s máslem - Gnocchi di Prugne con Burro.

Místní vína jsou například Friuli Annia, Aquileia, Carso, Collio nebo Grave dei Friuli.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Trieste
Praha:805 km
Brno:609 km
Bratislava:548 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 216 524
Rozloha:
7 924 km2
Hustota osídlení:
154 ob./km2
Hl. město:
Trieste
(Terst)
Počet provincií:
4
Počet obcí:
215

Provincie v regionu

  • Gorizia (GO)
  • Pordenone (PN)
  • Trieste (TS)
  • Udine (UD)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama