Lazio

Region Lazio nese své jméno podle kmenu Latinů, který tuto oblast obýval už od 1. tisíciletí př. n. l. Oblast u Tyrhénského moře a v centrální části je spíše rovinatá, na východě a jihu najdeme horské oblasti. Na hranici s regiony Umbria a Abruzzo jsou to Apeniny s nejvyšším bodem Monti della Laga (2 458 m n. m.). Najdeme zde několik jezer sopečného původu, např. Bolsena, Bracciano, Albano, Nemi a další. Ze severu od Toskánska pokračuje rovina - Maremma, zde se nacházejí zalesněné oblasti.

Hlavním městem regionu Lazio, i celé země je Řím (Roma), někdejší centrum antického světa. Na severu regionu se nachází město Viterbo s rozsáhlým historickým centrem. Bylo nejspíše založeno Etrusky; ve 13. století se stalo krátce sídlem římských papežů. Město Rieti leží severovýchodně od Říma, má také hezké historické jádro. Provincie Frosinone leží především v hornaté oblasti Apenin. Stejnojmenné město si uchovalo římský amfiteátr, i když se v období středověku stalo městskou pevností. Zato poslední z provinčních měst, Latina, byla založena až v roce 1932. Nenabízí proto žádné významné historické památky. V této oblasti byly za vlády Mussoliniho vysušeny Pontinské bažiny.  Mnohem zajímavější je hornatý výběžek Circeo na jihu, s Národním parkem. Hezká je také pobřežní část v okolí města Gaeta, zcela na jihu regionu, na hranici s Kampánií.

Region Lazio nabízí především písčité pláže. Na severu se nachází větší přístavní město - Civitavecchia, dále již pokračují oblíbená letoviska Ladispoli, Passoscuro, Fregene, Fiumicino, Ostia a další. Tady je nutné počítat s vysokou návštěvností v letních měsících, vzhledem k blízkosti hlavního města. Dále na jih leží letoviska Anzio a Nettuno, Sabaudia nedaleko Circeo. Dlouhá písčitá pláž je mezi San Felice Circeo a městem Terracina. Dále po pobřeží najdeme město Sperlonga, označované jako jedno z nejhezčích v Itálii. U jižního pobřeží leží Pontinské souostroví s největším ostrovem Ponza.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Ostrovy Přímořská letoviska

Místní produkty, kuchyně, vína

Gastronomie regionu vychází z římské kuchyně. Patří sem druhy těstovin - ravioli, maccheroni a omáčka ammatriciana. Používá se také čočka, čekanka a výrobky z vepřového masa - Guanciale (vepřové líčko) nebo salám Coppa. Typické jsou Spaghetti alla Carbonara z původních surovin: špagety, Guanciale, Pecorino, vejce.

V regionu Lazio se vyrábí sýry Pecorino Romano a měkká Ricotta Romana - oba z ovčího mléka. Pěstují se zde například artyčoky - Carciofo Romanesco. Výroba olivového oleje je také zastoupena, ale v menším měřítku.

Z místních vín lze jmenovat Castelli Romani, Cerveteri, Circeo, Frascati nebo EST! EST!! EST!!! z Montefiascone.

 

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Roma
Praha:1299 km
Brno:1222 km
Bratislava:1161 km

Statistika

Počet obyvatel:
5 712 634
Rozloha:
17 242 km2
Hustota osídlení:
331 ob./km2
Hl. město:
Roma
(Řím)
Počet provincií:
5
Počet obcí:
378

Provincie v regionu

  • Frosinone (FR)
  • Latina (LT)
  • Rieti (RI)
  • Roma (RM)
  • Viterbo (VT)
reklama

Kam dál?

reklama