Liguria (Ligurie)

Ligurie tvoří dlouhý územní pás podél Ligurského moře. Oblast je velmi hornatá, na západě jsou přímořské Alpy (Alpi Marittime), směrem na východ přecházejí do Apenin. Pobřeží je převážně skalnaté, s malými oblázkovými plážemi, na západě i písčitými. Větší část dnešního území odpovídá někdejší Janovské republice, slavné díky své námořnické tradici.

Hlavní město je Genova (Janov), rodiště Kryštofa Kolumba (Cristoforo Colombo). Velké přístavní město má rozsáhlé historické centrum. Přímo v přístavu najdeme jedno z největších akvárií na světě - Acquario di Genova se 70 nádržemi. Pobřeží Ligurie tvoří dvě riviéry.

Z Janova na západ - Riviera di Ponente. Táhne se až k francouzským hranicím, její součástí jsou vyhlášená letoviska s palmovými promenádami jako Sanremo, Bordighera, Pietra Ligure, Finale Ligure nebo Alassio. Na tomto pobřeží leží také dvě velká provinční města - Savona a Imperia.

Pobřeží východně od Janova - Riviera di Levante nemá letovisek tolik a městečka jsou mnohem menší. Velice hezké jsou Portofino, Sestri Levante či Levanto. Část pobřeží kolem pěti malebných mesteček nese jméno Cinque Terre TIP a je pojmem samo o sobě. Nedaleko toskánské hranice najdeme ještě jedno větší město - La Spezia.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

V Ligurii se daří pěstování bylin, ořechů, artyčoků a oliv. Vysokou kvalitu má zdejší extra panenský olivový olej. Z tohoto kraje pochází Pesto, vyrobené z čerstvé bazalky. V některých místech se sbírá šafrán. V okolí měst Sanremo a Bordighera, na tzv. Riviera dei Fiori, se pěstují ve sklenících květiny.

Tradici má výroba uzenin a salámů, jako třeba Sant´Olcese. Sýrů se zde mnoho neprodukuje, za zmínku stojí San Stè. Konzumují se samozřejmě také ryby a mořské plody.

Nejlepší vína pocházejí hlavně z okolí Cinque Terre, oblíbené jsou například vína Sciacchetrà, Rossese, Dolceacqua, Coronata nebo Cortese di Liguria.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Genova
Praha:1005 km
Brno:1098 km
Bratislava:1037 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 573 837
Rozloha:
5 416 km2
Hustota osídlení:
291 ob./km2
Hl. město:
Genova
(Janov)
Počet provincií:
4
Počet obcí:
235

Provincie v regionu

  • Genova (GE)
  • Imperia (IM)
  • La Spezia (SP)
  • Savona (SV)
reklama

Kam dál?

reklama