Marche (Marky)

[marke]
Tento region střední Itálie je z velké části kopcovitý a hornatý. Úzké roviny najdeme v pobřežních oblastech Jaderského moře nebo v údolích řek. Západem procházejí Apeniny a dosahují téměř dvou tisíc metrů. Název vznikl z původního „Le Marche d´Ancona“ (Marky Ancony). Region byl ve starověku osídlen kmenem Picénů, později Řeky a Římany. Od 17. století byl součástí Papežského státu.

Ancona, hlavní město Marche, leží na výběžku do Jaderského moře. V blízkosti přístavu se nachází historické centrum. Prvním větším městem na pobřeží je Pesaro, s románskou katedrálou a hradem Rocca Constanza. Jihozápadním směrem leží nádherné renesanční Urbino TIP. Jižně od Ancony se pak nachází druhé nejnavštěvovanější poutní místo, po Vatikánu, Loreto. Do baziliky Santa Casa byl přesunut dům Panny Marie z Nazareta.

Asi 60 km západně z Ancony je možné navštívit unikátní jeskynní komplex Frasassi. V kopcovité krajině jižním směrem, leží město Macerata. Hezké historické centrum je umístěné na jednom z kopců. V podobné poloze, blíže k pobřeží leží nedaleké Fermo. Za návštěvu stojí nejen díky dobře zachovalým římským cisternám. V údolí řeky Tronto, nedaleko hranice s regionem Abruzzo leží další významné renesanční město - Ascoli Piceno TIP. Má údajně jedno z nejhezčích náměstí v Itálii.

Na 173 km dlouhém Jaderském pobřeží je souvislý pás, především písčitých pláží. Od Ancony na jih vybíhá skalnatý poloostrov Conero, kde jsou pláže oblázkové a štěrkové, a rozděluje pobřeží na severní a jižní část. Marche nabízí velké množství letovisek pro strávení dovolené. Ve své severní části to jsou Gabicce Mare, Pesaro, Fano, Senigallia či Falconara Marittima. Mnoho návštěvníků proudí také do letovisek jižním směrem, jako je Sirolo, Marcelli di Numana, Porto Recanati, Civitanova Marche, Porto Sant´Elpidio, Porto San Giorgio a zvláště na jih na tzv. Palmovou riviéru. Tedy do tří měst na jihu regionu - Cupra Marittima, Grottammare a San Benedetto del Tronto.

 

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

Místní řemeslníci vyrábějí kožené boty a tašky, klobouky nebo keramiku. Zemědělci pěstují obilí, luštěniny - především čočku a brambory.

Kuchyně regionu Marche je ovlivněna chovem vepřového dobytka - slanina Pancetta (plochá - stessa, rolovaná - arrolata) se vyrábí z bůčku a je ochucená solí a pepřem. Jí se buď sušená (fresca) nebo uzená (affumicata). Porchetta je v podstatě pečená vepřová roláda, ochucená česnekem a bylinami. Typickým pokrmem, hlavně na jihu oblasti, jsou obří zelené olivy, plněné masem a parmazánem a násleně smažené na oleji (Olive all´Ascolana).

Ze sýrů vyniká ovčí Pecorino di Fossa obalený v koření. Má typickou slanou, lehce nakyslou chuť. Někdy bývá obalen v listech z ořechu.

Vynikající vína jsou Conero, Piceno, Lacrima di Morro d´Alba nebo Offida. Z dezertních třeba Vernaccia Serrapetrona. Typický je taký anýzový likér - Anisetta, pocházející z Ascoli Piceno.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Ancona
Praha:1168 km
Brno:1072 km
Bratislava:1011 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 484 601
Rozloha:
9 694 km2
Hustota osídlení:
153 ob./km2
Hl. město:
Ancona
Počet provincií:
5
Počet obcí:
246

Provincie v regionu

  • Ancona (AN)
  • Ascoli Piceno (AP)
  • Fermo (FM)
  • Macerata (MC)
  • Pesaro e Urbino (PU)
reklama

Kam dál?

reklama