Molise

Molise je druhý nejmenší regiony Itálie, po Valle d’Aosta. Do roku 1963 byl součástí sousedního regionu Abruzzo. Molise tvoří jakousi pomyslnou hranici mezi střední a jižní Itálií. Do západní části území zasahuje horská oblast Apenin. Najdeme zde část národního parku Parco Nazionale d’Abruzzo Lazio e Molise (část Molise). Směrem k jihovýchodu se hory snižují, přes typické náhorní plošiny až k Apulské rovině. Molise je kulturou a tradicemi velice podobné regionu Abruzzo.

Oproti ostatním oblastem, nemíří do Molise tak velké množství turistů. Pobřeží Jaderského moře má délku téměř 35 kilometrů, největším cílem je město Termoli. Jeho historická část vystupuje z jinak plochého pobřeží. Oblíbeným se stalo sousední letovisko Campomarino Lido. Hlavní město Campobasso najdeme hluboko ve vnitrozemí a má zajímavé historické centrum. Dalším významným městem je Isernia, leží v horách, na polovině cesty mezi jaderským a tyrhénským pobřežím.


Místní produkty, kuchyně, vína ↓

reklama
Dovolená v Itálii

Místa v průvodci

Místní produkty, kuchyně, vína

Molise je především zemědělský kraj, převažuje zde pěstování zeleniny a ovoce - papriky, brokolice, fazole, špenát, broskve, meruňky nebo melouny. Z místního vepřové se vyrábějí různé salámy, klobásy nebo klobásy z jater. Ze sýrů především Cacciocavallo, ale ten najdeme i v jiných oblastech.

Mezi víny vynikají Biferno nebo Pentro di Isernia.

reklama

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Campobasso
Praha:1468 km
Brno:1372 km
Bratislava:1311 km

Statistika

Počet obyvatel:
310 679
Rozloha:
4 438 km2
Hustota osídlení:
70 ob./km2
Hl. město:
Campobasso
Počet provincií:
2
Počet obcí:
136

Provincie v regionu

  • Campobasso (CB)
  • Isernia (IS)
reklama

Kam dál?

reklama
Dovolená v Itálii