Piemonte (Piemont)

Název Piemonte znamená ve středověké latině „úpatí hor”, a to přesně vystihuje charakter regionu. Na severu a západě leží Alpy s až čtyřtisícovými vrcholy; na jihu od Ligurie pak Přímořské Alpy (Alpi Marittime). V centrální části a na východ, podél řeky Pád (italsky Po), se nachází rovina s mírným klimatem. Mimochodem, řeka Pád zde také pramení, nedaleko Monte Viso.

Pádská nížina poté pokračuje na východ do Lombardie, a tvoří nejúrodnější oblast Itálie. Nejvyšším bodem je Punta Nordend (4 609 m n. m.) v masivu Monte Rossa, na hranici se Švýcarskem. Najdeme zde několik velkých aplských jezer jako Lago Maggiore, Lago d’Orta nebo Lago di Viverone.

Podle rozlohy je Piemont druhým největším regionem Itálie, zahrnuje osm provincií. Hlavním městem oblasti je Turín (Torino). Provincie Verbano-Cusio-Osolla se nachází zcela na severu, město Verbania leží na břehu Lago Maggiore. Novara je poněkud větší město s pevností a katedrálou. Podobné je jihozápadně ležící město Vercelli. Alessandria nabízí citadelu z 18. století a několik muzeí v historickém centru města. V nedalekém Asti najdeme jednu z nějvětších katedrál v regionu, postavenou ve 13. století. Poslední z velkých měst, Cuneo, se nachází v nejjižnější provincii. Velké hlavní náměstí Piazza Galimberti obklopuje pěkné historické centrum.


Místní produkty, kuchyně, vína ↓
 

reklama
Dovolená v Itálii

Místa v průvodci

Vše Města Příroda Zimní střediska

Místní produkty, kuchyně, vína

Vzhledem k rozlehlosti regionu je široká také nabídka místních produktů. Pěstuje se zde obilí, rýže, lískové ořechy, kaštany, jablka, třešně a víno. V některých oblastech lze nalézt lanýže. Velká je produkce sýrů jako Bra, Castelmagno, Murazzano, Raschera a další; dále různé salámy a klobásy.

Existuje zde široká nabídka vín, protože vinice zabírají velkou plochu regionu, například Barolo, Barbaresco, Asti, Dolcetto, Nebbiolo a mnoho dalších.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Torino
Praha:983 km
Brno:1100 km
Bratislava:1039 km

Statistika

Počet obyvatel:
4 249 640
Rozloha:
25 387 km2
Hustota osídlení:
167 ob./km2
Hl. město:
Torino
(Turín)
Počet provincií:
8
Počet obcí:
1181

Provincie v regionu

  • Alessandria (AL)
  • Asti (AT)
  • Biella (BI)
  • Cuneo (CN)
  • Novara (NO)
  • Torino (TO)
  • Verbano Cusio Ossola (VB)
  • Vercelli (VC)
reklama

Kam dál?

reklama