Puglia (Apulie)

Apulie je díky rovinatému terénu jedním z nejúrodnějších regionů na jihu Itálie. Je největším producentem oliv a olivového oleje. Do kultury výrazně zasáhli Řekové, kteří od 8. století př. n. l. zakládali dnešní města, ale také Turci a Arabové díky svým nájezdům.

Hlavním městem regionu je Bari, se středověkým centrem na poloostrově vybíhajícím do Jadeského moře. Brindisi a Taranto nejsou jen velkými přístavními a průmyslovými městy, najdeme v nich také historická jádra s množstvím významných staveb. Umělecky významné Lecce, uprostřed poloostrova Salento, je nutno zmínit samostatně. Nachází se tady mnoho staveb v - pro oblast nezvyklém - barokním slohu. Další ikonou regionu je městečko Alberobello TIP s typickými kruhovými domky Trulli. Architekturu apulských měst charakterizují kamenné domy natřené bílou barvou, typickou ukázkou je město Ostuni.

Ve střední části se nachází trojúhelník měst Andria - Barletta - Trani. Nedaleko odsud do krajiny Apulie shlíží mohutný osmiúhelníkový hrad Castel del Monte. Na severu regionu se nachází hornatý, turisty velmi oblíbeny, poloostrov Gargano s hezkými menšími plážemi. K Apulii neodmyslitelně patří Tremitské souostroví s malým opatstvím. Nejjižnějším místem regionu a  poloostrova Salento je mys Santa Maria di Leuca, kde se setkává Jaderské a Jónské moře.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Ostrovy Přímořská letoviska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

S více než 50 miliony olivových stromů, roztroušených po celém regionu, je Apulie na prvním místě v produkci oliv a olivového oleje v Itálii. Díky středomořskému klimatu se zde olivovníkům velice dobře daří. Na mnohých místech se používá stejná metoda sběru jako ve starověku. Z oliv se potom lisuje olej Vergine a Extra Vergine.

Dalším skvostem apulské kuchyně jsou čerstvé těstoviny, charakteristické Orecchiette - ouška. Vyrábí se z pšeničné mouky Semola di grano duro, vajec a vody. Podávají se s listy tuřínu nebo typickými omáčkami. V pobřežních oblastech jsou oblíbené ryby a mořské plody na různé způsoby. Z mléčných výrobků je nutno zmínit čerstvou Ricottu, která se připravuje z ovčího, kozího nebo kravského mléka. Jedním ze způsobů uchovávání potravin je sušení a nakládání do olivového oleje, především rajčata - Pomodori secchi.

Místní vína jsou obvykle z odrůd Negroamaro, Aleatico, Nero di Troia, Malvasia nero nebo Susamaniello.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Bari
Praha:1610 km
Brno:1515 km
Bratislava:1454 km

Statistika

Počet obyvatel:
4 079 278
Rozloha:
19 540 km2
Hustota osídlení:
209 ob./km2
Hl. město:
Bari
Počet provincií:
6
Počet obcí:
258

Provincie v regionu

  • Bari (BA)
  • Barletta-Andria-Trani (BT)
  • Brindisi (BR)
  • Foggia (FG)
  • Lecce (LE)
  • Taranto (TA)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama