Sardegna (Sardinie)

Autonomní oblast ležící na stejnojmenném ostrově, druhým největším ve Středozemním moři (Mare Meditteraneo). Region se dělí na 8 provincií a žije zde 1 637 639 obyvatel. Hlavním městem je Cagliari. Na ostrově se mluví italštinou ale také sardinštinou. K Sardinii patří ještě pět menších ostrovů - Sant’Antioco, San Pietro, Asinara, La Maddalena a Caprera. Ostrov je poměrně hornatý a pobřeží skalnaté s nádherně smaragdovým mořem (Costa Smeralda na severovýchodě). V oblasti se nachází množství prehistorických (Nuraghy) a antických památek.

reklama
Dovolená v Itálii

Místa v průvodci

Místní produkty, kuchyně, vína

Místní kuchyně je rozmanitá a zahrnuje vše od tradičních těstovin jako Frègula - ve tvaru perel, rustikálních pokrmů jako Zuppa Gallurese (zapečený chléb se sýry, na způsob lasagní), až po širokou škálu masových pokrmů, z vepřového a jehněčího masa. V oblastech při pobřeží se samozřejmě připravuje mnoho rybích pokrmů a mořské plody. Sardinie nabízí také jedinečné druhy chleba, jako je Pani carasau (tenký, plochý) a Pani cifraxiu (vyšší s křupavou kůrkou). Vyrábí se zde mnoho vynikajících sýrů, převážně z ovčího nebo kozího mléka, jako Pecorino Sardo, Casu Marzu, Calcagno a další.

Sardinie je domovem několika vynikajících vín. Nejznámnější Cannonau je spojováno s dlouhověkostí místních obyvatel, díky obsahu antioxidantů. Carignano, další významné víno, díky odolnosti odrůdy ve zdejším prostředí. Z dalších lze jemenovat například Alghero, Moscato nebo Malvasia di Bosca.

reklama

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Cagliari
Praha:1740 km
Brno:1699 km
Bratislava:1628 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 637 639
Rozloha:
24 090 km2
Hustota osídlení:
68 ob./km2
Hl. město:
Cagliari
Počet provincií:
8
Počet obcí:
377

Provincie v regionu

  • Cagliari (CA)
  • Carbonia-Iglesiais (CI)
  • Medio Campidano (VS)
  • Nuoro (NU)
  • Ogliastra (OG)
  • Olbia-Tempio (OT)
  • Oristano (OR)
  • Sassari (SS)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama