Trentino-Alto Adige (Tridentsko-Jižní Tyrolsko)

Oblast s typicky alpskou krajinou, jejíž hluboká údolí vznikla roztáním ledovců. Středem protéká řeka Adige (Adiže), údolí kolem ní je v regionu nejhustěji obydleno a nacházejí se zde téměř všechna větší města. Region bývá někdy česky označen Tridentsko-Jižní Tyrolsko nebo Horní Adiže. K Itálii byl připojen až po první světové válce a má status autonomní oblasti. Jižní Alpy, které prochází celým regionem se dělí do několika skupin. Na východě leží vápencové Dolomity s třítisícovými vrcholy. Západně od Adige, z jižního směru je pohoří Brenta. Dále na sever pak pohoří Ortles, s nejvyšší horou regionu Ortler (3 905 m n.m.). Potom ještě severněji Alpi Venoste (tzv. Ötztalské Alpy).

Hlavním městem regionu je Trento (Trident), v jehož historickém centru můžeme najít katedrálu a hrad Castello del Buonconsiglio. Město Rovereto na jihu bývalo hraničním městem s Benátskou republikou a nabízí hrad z přelomu 13. a 14. století. Druhé největší město - Bolzano (německy Bozen) má také historické jádro s velkým náměstím, svou architekturou však připomíná spíše rakouská města. Severozápadně ležící Merano je lázeňským městem, nachází se v blízkosti Ötztalských Alp. Menší město Bressanone (Brixen) najdeme severovýchodně od Bolzana, nabízí několik historických památek. V polovině 19. stol. zde pobýval Karel Havlíček Borovský. Zajímavostí je, že více obyvatel zde mluví německy než italsky.

Region je navštěvovaný pro zimní i letní dovolenou. Převážně oblast Dolomit, zahrnující Kronplatz, Alta Badia a údolí Val Gardena, Val di Fassa a Val di Fiemme. Z druhé strany Adige potom oblast Brenta - Passo Tonale, Madonna di Campiglio, Paganella a údolí Val Rendena a Val di Sole.
 

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Příroda Zimní střediska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

Gastronomie regionu Trentino-Alto Adige vychází z alpské kuchyně. Kombinuje maso a sýry. Připravují se knedlíky (Knödel) na různé způsoby. Typickými sýry jsou kozí Cavalese, kravské Puzzone di Moena nebo Canestrato. Své místo zde má kukuřice a polenta z ní. Sladkosti bývají často ze sušeného ovoce, vlašských ořechů nebo mandlí.

Region produkuje také škálu vín, z nichž jsou nejznámější Trentino DOC, Casteller DOC, Lago di Caldaro DOC a Il Casato.

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Trento
Praha:717 km
Brno:782 km
Bratislava:732 km

Statistika

Počet obyvatel:
1 078 746
Rozloha:
13 606 km2
Hustota osídlení:
79 ob./km2
Hl. město:
Trento
Počet provincií:
2
Počet obcí:
282

Provincie v regionu

  • Bolzano (BZ)
  • Trento (TN)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama