Veneto (Benátsko)

Jeden z nejnavštěvovanějších regionů se nachází v severovýchodní Itálii. Geograficky je možné Benátsko rozdělit na dvě části. Hornatý sever, kudy procházejí Alpy a úrodnou nížinu, otevírající se k Jaderskému moři a navazující na Pádskou nížinu. Řeka Pád tvoří jižní hranici regionu a u Jaderského moře tvoří deltu, která je Národním parkem. Některé části pobřeží zaujímají rozsáhlé laguny, ty jsou doslova rájem vodního ptactva. Kraj má pestrou historii, býval součástí Benátské republiky. Dodnes se zde můžeme setkat s Benátským dialektem, poměrně odlišným od Italštiny.

Hlavní město regionu, Venezia (Benátky) TIP, je největším lákadlem turistů. Za návštěvu stojí i další místa, jako Verona, Vicenza, Padova... Regionu Veneto patří východní pobřeží jezera Garda. Z alpských (nejen) zimních středisek je nutno zmínit alespoň Cortina d’Ampezzo. Tisíce návštěvníku každoročně míří do některého z oblíbených přímořských letovisek na Benátské riviéře, jako Caorle, Jesolo, Bibione či Chioggia.

Někdejší slávu Benátské republiky si můžeme připomenout v centrech měst jako je Treviso, Rovigo nebo Belluno.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama

Místa v průvodci

Vše Města Památky Příroda Ostrovy Přímořská letoviska Zimní střediska Turistické oblasti

Místní produkty, kuchyně, vína

V úrodné nížině pod Alpami se vypěstuje nejvíce vína z celé Itálie. Většinou se jedná o vína bílá ale najdou se i vynikající červená. Asi nejznámější jsou Bardolino, Valpolicella a Prosecco. V létě je možné vidět nekonečné lány kukuřice.

Gastronomie je ovlivněna dávným kontaktem mezi Benátskou republikou a Orientem. Tradici mají rybí pokrmy, ale také rýže jako Risi e bisi (rýže s hráškem). Typická je omáčka Pearà z hovězího masa a nakládaných sardinek. Sýry, především z kravského mléka, se vyrábějí v horských oblastech. Hlavními zástupci jsou sýry Asiago a Montasio.

 

reklama

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Venezia
Praha:816 km
Brno:710 km
Bratislava:649 km

Statistika

Počet obyvatel:
4 916 815
Rozloha:
18 407 km2
Hustota osídlení:
267 ob./km2
Hl. město:
Venezia
(Benátky)
Počet provincií:
7
Počet obcí:
579

Provincie v regionu

  • Belluno (BL)
  • Padova (PD)
  • Rovigo (RO)
  • Treviso (TV)
  • Venezia (VE)
  • Verona (VR)
  • Vicenza (VI)
reklama

Kam dál?

reklama